×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ تیر - ۱۳۹۹  
true
true
حساب ارزی و ریالی بانک‌ها چقدر است؟

بانک‌ها معمولا ۲ تا ۳ درصد از منابع بانکی را به عنوان ذخایر احتیاطی نزد خود نگه می‌دارند اما پرداخت نشدن حدود ۱۹ درصد منابع بانکی بابت تسهیلات معادل ۳۴۷ هزار میلیارد تومان از سپرده‌ها، اتفاقی عجیب و قابل تامل است.

به گزارش خبرورزان، گزارش بانک مرکزی از وضع کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در پایان اسفند سال ۱۳۹۷، نشان می دهد مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۰۶۷ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال شده است که نسبت به پایان سال قبل معادل ۴۲۰ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان یعنی ۲۵٫۶ درصد، افزایش نشان می‌دهد.

مانده کل تسهیلات بیش از ۱۵۰۹ هزار و ۲۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به پایان سال ۹۶، رقم ۲۵۰ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان (به میزان ۱۹٫۹ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱٫۳ درصد بود که نسبت به پایان سال ۹۶ به میزان ۴٫۱ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

در چند سال اخیر فاصله حجم سپرده‌های بانکی و تسهیلات اعطایی افزایش یافته است به‌طوری که از ۹۹٫۷ درصد در سال ۹۱ به ۸۱٫۳ درصد در سال ۹۷ کاهش یافته است. البته در سال‌های ۸۷ تا ۹۱ بانک مرکزی خط اعتباری برای مسکن مهر پرداخت کرد و به نظر می‌رسد این اقدام موجب افزایش نسبت مانده تسهیلات اعطایی شده است.

بانک‌ها معمولا ۲ تا ۳ درصد از منابع بانکی را به عنوان ذخایر احتیاطی نزد خود نگه می‌دارند اما سیر نزولی نسبت تسهیلات اعطایی به سپرده‌ها (سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی) و رسیدن آن از رقم ۱ هزار و ۳۰۵ میلیارد تومان در سال ۹۱ به رقم ۳۴۷ هزار و ۸۱۴ میلیارد تومان در سال ۹۷، اتفاقی عجیب و قابل تامل است.

ارقام به میلیارد تومان/ منبع آمار: بانک مرکزی

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true